ROYAL UNIBREW BLIVER NY HOVEDSPONSOR

02/07/2024
Et stort nationalt brand vender tilbage til de grønne trøjer!
Helt tilbage i 1971, hvor vi for første gang rykkede op i landets bedste fodboldrække med 1-1 resultatet i Horsens i sidste runde på et mål af Benny Nielsen, var “Faxe” med. Da man tog klubbens første medaljer i 1972 (bronze) og de næste bronzemedaljer i 1975 var “Faxe” med. I guldkampen i 1980 var det med “Faxe Kondi” på brystet og det samme var tilfældet ved bronzemedaljerne året efter i 1981. I medaljeåret 1986 var navnet igen ændret til “Faxe”.
Nu i 2024 er Faxe Kondi så tilbage! Noget som glæder direktør Peter Nielsen. “Når vi snakker “Faxe” eller “Faxe Kondi” her i klubben så er der mange som får flashbacks til de store bedrifter op igennem 70´erne og 80´erne. Hvem husker ikke Jesper Olsen og Henrik Skoubo, som står og drikker af en Faxe Kondi i glasflaske? Legendariske billeder. Jeg tør ikke love, at medaljerne nu bare vælter ind, som de gjorde engang, men det er med stolthed, at vi nu igen render rundt med ét af landets bedste læske-brand på trøjerne nemlig Faxe Kondi. Det skal ingen hemmelighed være, at vi i en længere periode har forsøgt at få Royal Unibrew med på øverste niveau – det er nu lykkedes og det er jeg både glad og stolt over. De har været en trofast og loyal støtte igennem mange år og det samarbejde bliver nu blot endnu større i årene frem. Det ser jeg meget frem til”.
Det er ingen overraskelse, at det også vækker glæde i Royal Unibrew´s lejr. Senior Distriktschef Joel Deckers siger: “Vi har været en del af Næstved Boldklub i en meget lang årrække og nu var tiden inde til, at tage et par step op. Efter flere år hvor de fleste kræfter, har været lagt i det fynske og jyske, primært grundet løbende opkøb af andre bryggerier, så er det tid til at give lidt mere gas på “hjemmebanen”. Næstved Boldklub og Royal Unibrew er begge virksomheder, som holder fast i det lokale og ønsker at give noget tilbage. At vi nu får muligheden for at sætte Faxe Kondi på klubbens trøjer ligesom i “gamle” dage, er vi stolte over. Faxe Kondi og fodbold hænger sammen, ligesom Royal Unibrew og Næstved Boldklub gør. Jeg glæder mig til en masse gode oplevelser og ikke mindst sejre med Faxe Kondi med helt fremme”.
Den nye hovedsponsoraftale med Royal Unibrew betyder, at den mangeårig hovedsponsor igennem de sidste +15 år Sydbank tager et skridt ned til niveauet lige under hovedsponsor, nemlig som Premium Partner. Et skridt som parterne faktisk har arbejdet hen imod de seneste år.
“Sydbank har igennem de sidste mange år stået som tro væbner for klubben og har altid været der, hvis der var brug for dem. Det samarbejde har vi sat stor pris på. I fællesskab blev vi enige om, for nogle sæsoner siden, at Sydbank ikke ville stå i vejen, hvis der kom en stor aktør, som ønskede brandingen på kamptrøjerne. Så dette skifte sker i al fordragelighed og i fuld forståelse fra begge parter. Sydbank fortsætter i mange år endnu hos os på et fantastisk flot niveau, hvor de bla. stadig vil sidde på talentholdenes kamptrøjer. Jeg ser meget frem til det fortsatte tætte og stærke samarbejde med Sydbank.
I samme ombæring træder Meny Østergade også et step ned og fortsætter som Eksklusiv Partner Plus og vil stadig være synlige på vores kamptrøjer i form af logo på ærmet.