Ny cheftræner bliver René Skovdahl

08/07/2024

René Skovdahl var fra første møde en af vores topkandidater til stillingen som vores ny cheftræner. Renés erfaring taler for sig selv, og gennem hans trænerkarriere har han bl.a. været i Brøndby, Cardiff, Molde og Maccabi Haifa. Han har arbejdet sammen med dygtige trænere, som Ole Gunnar Solskjær, Rene Meulensteen, Tom Køhlert og sin egen far Ebbe Skovdahl.

I sin trænergerning har han arbejdet som Fysisk Træner, Assistent Træner og Cheftræner, så hans CV er bredt.

De primære årsager til vi gik med René var hans tilgang til mandskabspleje og opbygningen af en stærk kultur. Renés spillestil matcher klubbens spillestil, som kører hele vejen fra U13 og op til Divisionsholdet. Hans erfaring og at han i de sidste mange år har arbejdet som Cheftræner i en lille klub i Norge, Brattvåg IL, hvor han har skulle have meget ud af lidt, hvilket passer spot on på vores projekt i Næstved.

René har valgt at bosætte sig i Næstved, det synes vi er et stærkt signal om træner at han vil give alt for Næstved. Derudover ønsker han at involvere sig i Talentcenter Sydsjælland i dagligdagen og dermed kan vi få den sammenhængskraft igennem klubben, som er et af vores strategiske målsætninger.

Tag godt imod René når I møder ham derude, han har meget på hjertet og er en ildsjæl. 💥

Kenneth Gangsted
Fodboldchef