Albert Gaub-Jakobsen skifter til Næstved Boldklub

02/02/2026

Næstved Boldklub har sikret sig målmand Albert Gaub, der efter sit exit fra Middelfart i vinter nu er klar til at tørne ud for det sydsjællandske tophold i 2. division.

🧤 Sportschef Peter Dinesen lægger ikke skjul på, at målmandsteamet har haft højeste prioritet i transfervinduet efter skaden til Jonas El-Beltagi – og han er meget tilfreds med tilgangen:

🗣️ “Albert fuldender vores målmandsteam, og det var vores første prioritet i transfervinduet at få styrket målmandspositionen. Derfor er det meget tilfredsstillende, at det er lykkedes at få Albert til Næstved Boldklub.”

⚽ Med erfaring fra både Middelfart og AB passer Albert Gaub perfekt ind i klubbens sportslige ambitioner om at spille med i toppen af 2. division.

👕 Albert støder til truppen med øjeblikkelig virkning og får trøje nummer 24.

👏 Velkommen til Næstved, Albert

 

-->
Privatlivspolitik

Dette websted bruger cookies, så vi kan give dig den bedst mulige brugeroplevelse. Cookieoplysninger gemmes i din browser og udfører funktioner som at genkende dig, når du vender tilbage til vores websted og hjælpe vores team med at forstå, hvilke sektioner af webstedet du synes er mest interessante og nyttige.