Sejr i første slutspilskamp

19/04/2022

Det er sjovt, hvordan fodbold kan ændre sig pga af en pause i kampen. For det var i den grad tilfældet i mandags, hvor vi slog HIK 2-1. Det var en 1. halvleg som ikke vil blive skrevet ind i historiebøgerne for flot og poleret fodbold. Begge hold manglede rytme og nerve. Alligevel formåede begge hold at score to mål. Vi kom først på tavlen ved Mileta Rajovic – hvem ellers? Målet kom efter at Julius Madsen lavede et klasse indlæg, som ramte en helt fri Rajo’, der flot kunne heade bolden i mål. Dog skulle der ikke gå lang tid før HIK svarede igen. Det gjorde de blot 2 minutter efter Rajo’ havde scoret til 1-0. Det kom efter en omstilling til HIK som endte i vores venstre side. Noget der ellers lignede en spids vinkel for HIK’s Roni Arabaci, gjorde ham ikke spor. Han hamrede bolden op i målhjørnet, uden chance for Dannevang i målet.

Den store forløsning kom i 2. halvleg, hvor indskiftet AB. Njai fik scoret målet vindermålet til 2-1. Det kom efter noget der ellers ikke så farligt ud. AB vendte af på en spiller og bankede til bolden med det “kolde” venstreben. Han ramte bolden perfekt og den susede fladt ind i det lange hjørne, til stor jubel for de mange fremmødte Næstvedfans. Kæmpe ros til alle de fans som tog til HIK og støttede vores hold. Havde det ikke været for rammerne – følte vi næsten vi var på hjemmebane. 

Nu venter måske sæsonens vigtigste kamp. Thisted som reelt set er det eneste hold som kan nå at blande sig i topstriden, gæster os i dag. Vi har 12 points ned til dem og en bedre målscore. Thisted begynder at lugte blod i forhold til at nå at tage den ene af de to pladser til 1. division. Thisted vandt hjemme over B93 og Hillerød tabte 0-3 til AB, hvilket åbner en dør for Thisted. Nu har de kun 5 points op til Hillerød. Så de vil uden tvivl være mere end tændte på at få points med sig fra Tintshop Park.