Grønne erhvervsfolk lægger 2.1 mio kr. i klubkassen!

04/11/2021

Opbakningen til De Grønne tager nye højder. Lokale erhvervsfolk med et stort grønt hjerte har tilsammen samlet 2.1 mio. kr. sammen til klubben, hvilket selvfølgelig gør et stort indtryk på klubbens ledelse.

Direktør Peter Nielsen siger: ”Da vi overtog klubben tilbage i vinter, lå der et kæmpe oprydningsarbejde foran os – også økonomisk. Vi lykkedes med rigtig mange ting som betød, at vi kom helskindet igennem processen. Vores ønske og klare intention ved overtagelsen var, at kunne køre videre med et set-up som var konkurrencedygtigt og et set-up, hvor vi stadig kunne udvikle på mange af de ting, som vi havde gjort i årene før, blandt andet vores talentafdeling. De tanker fremlagde vi for en gruppe af vores samarbejdspartnere, som meget hurtigt var med på vore tanker og planer for fremtiden.

Vores projekt er langsigtet og skal køres sikkert i havn og med denne økonomiske opbakning, så kan vi gøre det med ro på bagsmækken og mulighed for at gøre tingene på den helt rigtige måde. Det har rørt os meget, at mærke denne helt igennem fantastiske opbakning og ikke mindst deres tro på projektet. Næstved Boldklub betyder så meget for os, og at den også betyder så meget for andre, at de vil bakke os så markant op økonomisk, varmer helt ind i sjælen.

De 14 erhvervsfolk er indtrådt i vores nye Champions Club 2.0.
Vi kender Champions Club fra tidligere, hvor lokale kræfter også gik ind og hjalp klubben.
Dengang var det så man kunne tegne kontrakter, men denne gang har det været, så vi har kunnet køre vores set up videre og udvikle endnu mere på vore talenter.
Denne tilførsel har naturligvis kolossal betydning for fremtiden og for den måde vi kan drive Næstved Boldklub på fremadrettet, og det gør, at vi kan holde et meget fornuftigt sportsligt niveau. Dette projekt er HELE byens projekt og der er ikke noget klubben hellere vil, end at indfri alles forventninger om, at få Næstved tilbage blandt Danmarks førende klubber. Vi ønsker lokal forankring, vi ønsker at brande Næstved så meget som muligt og samtidig ønsker vi at gøre en forskel for en masse mennesker gennem fodbolden. Næstved er og har altid været en fodbold by og det vil den blive ved med at være, slutter direktør Peter Nielsen.

Poul-Erik Pedersen fra Ropox: ”Vi har for længst fejret sølvbryllup med De Grønne som sponsor igennem mere end nu 30 år! Vi har været med i mange med- og modgangstider og det vil vi fortsætte med. Fodbold betyder så meget for byen og ikke mindst for os. Det fællesskab og sammenhold som det giver, kan vi ikke undvære. Vi ønsker, at De Grønne igen skal være med helt fremme og derfor er vi selvfølgelig også med på sidelinjen, når der er brug for ekstra støtte. Den fremtid som vi kigger ind i med boldklubben, ser særdeles spændende ud og vi er glade for at kunne være med til at give dem det her rygstød, sammen med andre lokale erhvervsdrivende. Det gør mig glad at se og ikke mindst mærke, at mange andre deler den samme passion og følelser for De Grønne, som vi selv gør”

Carsten Rørby fra Dansk Specialtransport: ”Næstved har for mig altid været lig med fodbold. Det har altid haft en speciel betydning for folk, når De Grønne har spillet. Efter en lidt mindre uheldig periode med udenlandske ejere, kom klubben tilbage på lokale hænder i vinter. Det gjorde mig glad. Så glad at jeg meget hurtigt fik en endnu større interesse i at hjælpe klubben videre. Det glæder mig derfor enormt, at denne store gruppe af lokale erhvervsdrivende endnu engang viser deres store kærlighed til klubben og sammen hjælper klubben godt på vej økonomisk. Det gør mig stolt og meget glad på mine egne vegne men så sandelig også på klubbens og byens vegne. Næstved Boldklub er igen godt på vej og vi er med hele vejen”.

På billedet ses en del af de 14 erhvervsfolk, som nu er en del af Champions Club 2.0. De er:
Løveapoteket v/Jakob Hjelme,
Meny Østergade v/Lars H. Christensen,
Rene´s Biler Engros v/René Kemp,
Dansk Specialtransport A/S v/Carsten Rørby,
Garant Gulve & Gardiner v/Bent Sthur,
G.O. Transport & Spedition A/S v/Peter Odefey,
All Steel by Ropox v/Poul Erik Pedersen og Tommy Jensen
Ring Biler ApS v/Henrik Ring.

Fraværende på billedet var:
Kjeps Bolighus v/Jesper Kjep,
Ardagh Glass v/Kim Holmberg,
Cross Country Containers og Unicargo v/Maysam Alexander Andreasen,
Vangby Emballering A/S v/Jakob Vangby,
Søren Jakobsen og Steen Hansen.

TAK for opbakningen – TAK for tilliden – TAK for jer!